AYLİN ŞENGÜN TAŞÇI RadyoEce’de Dj’SeRSeRi_KiZ’in Canlı Bağlantı Konuğu

 AYLİN ŞENGÜN TAŞÇI

AYLİN ŞENGÜN TAŞÇI

 

AYLİN ŞENGÜN TAŞÇI RadyoEce’de Dj’SeRSeRi_KiZ’in Canlı Bağlantı Konuğu

 

DEĞERLİ SANATÇIMIZ

AYLİN ŞENGÜN TAŞÇI

29 AĞUSTOS PAZAR

SAAT 23:00’DA

DJ’SeRSeRi_KiZ

İLE

GÖNÜLLERE YOLCULUK

PROGRAMININ

CANLI BAĞLANTI 

KONUĞU

 

Eğitimi

İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul Pendik’te tamamladı. 1982’de İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’ne girdi. 1987’de mezun oldu. Üniversite eğitimi sırasında, İstanbul Belediyesi Devlet Konservatuarı’nda 6 yıl yarı zamanlı Türk Müziği eğitimi aldı. 2002-2004 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İşletme Yüksek Lisansı yaptı. 2008-2012 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında doktora eğitimini tamamladı. 2018-2019 yıllarında Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü’nde Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı alanında ikinci yüksek lisansını yaptı.

Basın Hayatı

1987-1989 yılları arasında Tercüman gazetesinde Kültür-Sanat servisinde gazeteci-yazar Beşir Ayvazoğlu’nun yanında gazeteciliğe başladı. Ağırlıklı olarak müzik üzerine yazılar yazdı. 1990 – 1993 yılları arasında Günaydın gazetesinde çalıştı. Bu dönemde Günaydın İstanbul ekinde yarım sayfalık Bizim Mahalle adlı kesintisiz 657 gün süren yazı dizisinde İstanbul’un mahallelerinin tarihini, sosyal yapısını ve günlük yaşamını anlattı. Bu yazı dizisiyle 1992’de Fatih Belediyesi’nin verdiği Yılın En Başarılı 10 Kadın Kalemi ödüllerinden birini almaya hak kazandı. 1993-1994 yıllarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait BRT televizyonunda İstanbul’un semtlerini, İstanbul şarkıları eşliğinde tanıtan bir program dizisi hazırladı ve sundu. 1994- 1995 yıllarında TRT televizyonunda Stüdyo İstanbul adlı programda yönetmen yardımcısı ve sunucu olarak çalıştı.

İstanbul’un semtlerini ve müziğini tanıtan programları, alt yazılı olarak yabancı ülkelerde de yayınlandı. 1996-1997 yıllarında önce Capitol FM’de ardından Radyo Kulüp’te sunuculuk ve stüdyo yönetmenliği yaptı, çeşitli özel radyolarda programlar hazırladı ve sundu. 1998’de TGRT Televizyonu’nda önce sabah programları, ardından Türk Müziği programları hazırladı ve sundu.

Müzik Hayatı

İlkokuldayken TRT İstanbul Radyosu’nun yeni kurduğu TRT İstanbul Radyosu Çocuk Korosunun sınavlarını kazandı. Cenan Akın ve Yücel Elmas’ın yönetimindeki koroda beş yıl boyunca ilk müzik eğitimini aldı. 1983’te Gökçen Koray ve Seval Irmak yönetiminde kurulan TRT İstanbul Radyosu Gençlik Korosunda beş yıl Klasik Batı Müziği üzerine çalıştı. Soprano olarak koristlik yaptı. Üniversiteye girdiği yıl Süheyla Altmışdört yönetimindeki İstanbul Üniversitesi Türk Müziği Korosu ile tanıştı ve üniversite boyunca devam edeceği bu koro sayesinde müzikteki yönünü değiştirdi. Klasik Batı Müziği ile ilgilenmekten vazgeçti.

Klasik Türk Müziği icracısı olmaya karar verdi. Üniversite ikinci sınıftayken İstanbul Belediyesi’ne bağlı Türk Müziği Konservatuarının sınavlarına girdi. Bu okulda yarı zamanlı olarak altı yıl eğitim aldı. 1990 yılında Tanburî Necdet Yaşar’ın yönetimindeki Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’na yetişmiş sanatçı olarak atandı. 2004 yılında İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu Sanat Yönetmeni oldu. 2014 yılına kadar bu görevi sürdürdü. Sanat yönetmenliği sırasında Topluluğun “Bir Modern Zaman Mehtabiyesi”, “Ustadan Çırağa” ve “Baba-Oğul Bestekârlar” adlı üç albümünü hazırladı. “Aşktan Yana” adlı ilk solo albümünde seslendirdiği, bestesi Amir Ateş’e, sözleri Melek Hiç’e ait “Bir kızıl goncaya benzer dudağın” şarkısının yorumuyla Türk Müziği sevenlere adını duyurdu. Periyodik konserlerin yanı sıra çeşitli proje konserlerine imza attı.

2010 yılında İngiltere Warwick Üniversitesi’nin düzenlediği “Women’s History Network” başlıklı uluslararası toplantıda ünlü kadın besteci Leyla Saz üzerine bir seminer ve ona bağlı bir konser verdi. 2011 yılında TRT İstanbul Radyosu’nda bir yıl boyunca canlı olarak yayınlanan “Bir Fincan Kahve” adlı müzik programını hazırladı ve sundu. 2011 yılından itibaren 5 amatör koro kurdu ve yönetti. 2013 yılında kurduğu Mısra Türk Müziği Topluluğu ve 2016 yılında kurduğu Nevasel Türk Müziği Topluluğu ile yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konser verdi. Bu korolarla çalışmaya devam etmektedir.

2012 yılında TV Net’te haftalık olarak yayınlanan “Bir Tatlı Huzur” ve TRT Müzik’te yine haftalık olarak yayınlanan “Alaturka Sevdalar” adlı Türk Müziği programlarını hazırlayıp sundu. 2013 yılında Brezilya’nın Sao Paolo Büyükelçiliği’nde Türk Müziği semineri verdi. Yurt içinde ve ABD Florida, Fransa, İngiltere, Almanya, Belçika, İtalya, Uganda, Mısır, Cezayir, Azerbaycan, Kosova, Slovakya, Moldova, Nepal’de solo konserler verdi. 2014-2019 yılları arasında görevinde yapılan değişiklikle ses sanatçılığının yanı sıra İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu Müdürü olarak çalıştı. 2017-2019 yıllarında Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde başlatılan Türk Müziğini Tanıtma ve Destekleme Projesi kapsamında Türk Müziği’nin bin yıllık tarihini örnekleriyle gençlere anlatmak amacıyla İstanbul ve Anadolu’nun değişik illerinde Örneklemeli Türk Müziği Tarihi seminerleri ve solo konserler verdi.

2019 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na Bakan Danışmanı sıfatıyla görevlendirildi ve özellikle Güzel Sanatlar Liselerinin iyileştirilmesi konusunda çalışmalar yaptı. 2020 yılında Türkiye’nin ilk tematik geleneksel müzik liseleri olarak açılması kararlaştırılan Beşiktaş Itrî Güzel Sanatlar Lisesi, Abdülkadir Meragî Güzel Sanatlar Lisesi, Hikmet Barutçugil Güzel Sanatlar Lisesi’nin kuruluş sürecinde yer aldı.

Albümleri

Aşktan Yana 2004 Akustik Yapım CD
Huzur 2012 Akustik Yapım CD
Hatırla 2013 Akustik Yapım CD
Aşina 2014 Yavuz Burç Plakçılık CD
Yahya Kemal & Nazım Hikmet Şiirlerinden Bestelenen Eserler 2015 Kalan Müzik CD
Ok Gibi Hublar 2016 Taşçı Yapım Single
Andıkça – Lem’i Atlı Şarkıları 2016 Taşçı Yapım CD
Git 2017 Taşçı Yapım CD
Vefa – Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca Eserleri 2018 Taşçı Yapım LP
Dayan Yüreğim 2018 Taşçı Yapım Single
Yarabbi Aşkın Ver Bana 2019 Taşçı Yapım Single
Çırpınırdı Karadeniz 2019 Taşçı Yapım Single

Akademik Hayatı

2009 -2015 yılları arasında Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Siyaset Bilimi dersleri verdi. 2013- 2015 yılları arasında Medipol Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Türk Müziği Bölümünde Türk Müziği Solfej dersleri verdi.

Canlı Radyo Dinle Adresimiz RadyoEce.Com‘da Siz Değerli Dinleyicilerimizi Kesintisiz Canlı Radyo Dinle  Sitemize Davet Ediyoruz…

 

 

 AYLİN ŞENGÜN TAŞÇI RadyoEce'de Dj'SeRSeRi_KiZ'in Canlı Bağlantı Konuğu

AYLİN ŞENGÜN TAŞÇI RadyoEce’de Dj’SeRSeRi_KiZ’in Canlı Bağlantı Konuğu


Yorumlar