Sohbet Etme Alışkanlığı

SOHBET ETME ALIŞKANLIĞININ TEKNOLOJİYLE MÜCADELESİ

Sohbet Etme Alışkanlığı ‘nın gün geçtikçe teknolojinin ve imkanların çoğalmasından kaynaklı bireylerin yalnızlaşmaya başladığı, insanlar arasında diyaloğun azalması yalnızlık çağı diyeceğimiz bir çağa doğru gidişimizi açık ve net görüyoruz .

Sohbet ederek insanlar hem kendini tanıtmış oluyor hem de karşısındakini tanımış oluyor. Akıllı cihazlar hayatımıza girmeden önce insanların birbiriyle daha çok vakit geçirip Sohbet edip dertlerini, sıkıntılarını ve sevinçlerini yüz yüze samimi bir şekilde anlatıyor olmaları, çözüm üretiyor olmaları artık bu alışkanlıkların yavaş yavaş unutulmaya yüz tuttuğunun ve teknolojinin samimiyetsizliği diyebileceğimiz bir noktada insanların istemeden de olsa buna ayak uydurmaları olarak gözlemleyebiliriz.

Sohbet Etme Alışkanlığı ve Akıllı Cihazlar

Son 15-16 senedir akıllı cihazlar hayatımıza girmeden önce insanlar daha paylaşımcı daha samimiydi. Bir olay olduğu zaman herkes omuz omuza acıyı sevinci hep beraber yaşar beraber ağlar beraber gülerdi. Teknoloji yoktu ama Sohbet edilip tartışılabiliniyordu. İnsanlar birbirlerine misafirliğe gidip geç saatlere kadar Sohbet edip zamanın nasıl geçtiğinin bile farkına varmıyordu maalesef teknolojiye yenik düşen en büyük kültürümüz, Misafirlik kültürümüz oldu.

Sohbet Arkadaşlığı

Yine insanlar yan yana ama artık kimse kimseyle Sohbet etmiyor, paylaşmıyor ve tartışmıyor adeta birbiriyle küs gibi, aile içinde bile artık bireyler bir birleri ile Sohbet etmeyi paylaşmayı bırak nerdeyse varlıklarından habersiz yaşıyorlar, en büyük Sohbet Arkadaşı artık bireylerin cep telefonları, televizyon ve benzeri akıllı cihazlar… Kısaca teknolojinin bizleri köleleştirmesine geçmişteki kültürümüzü unutmamız adına hayal gücümüzün körelmesi adına her bireyin yalnızlaşması adına zamanda ki yolculuğumuz Sohbetsiz, paylaşımsız, samimiyetsiz ve en önemlisi teknolojinin kültürlerimizi yıka yıka ilerlemesine çanak tutarak devam ediyoruz.

Toplum olarak bilinçlenmemiz gerek geçmişi biz oluşturduk geleceği de biz şekillendirmeliyiz. Teknoloji hayatımızın vazgeçilmezi fakat bunu doğru ve bilinçli bir şekilde kullanıp teknolojinin bizleri yalnızlaştırmasına sohbetsiz ve iletişimsiz bir hayata izin vermeyelim.
Dostlar ile yapılan sohbetten sevimli bir hareket yoktur. Dostların ayrılığı kadar da gam ve keder veren şey yoktur.

RadyoEce AiLesi OLarak, Rabbim DiLi DuaLı KaLbi VefaLı DostLarLa SohbetLerinizi ve MuhabbetLerinizi Daim EyLesin, Gününüz Aydın Ömrünüz BereketLi OLsun İnşaALLAH Diyoruz…

Sohbet Etme Alışkanlığı

Sohbet Etme Alışkanlığı

Yorumlar