Sivas Sohbet Odaları

İÇ ANADOLUNUN İNCİSİ SİVAS

Sivas Sohbet Odaları na Hoş Geldiniz…

SİVAS 16 İlçesi Bulunan İç Anadolu’nun Tarihsel ve Kültürel olarak nabzını tutan 58 Plakalı Namı Değer YİĞİDOLARIN Şehri TÜRKİYE’nin İncisi bir Şehrimizdir. Sivas ilimizin sınır komşuları, Kuzeyde Giresun, Ordu ve Tokat, Doğuda Erzincan, Güneyde Malatya, Kahramanmaraş ve Kayseri, Batıdan Yozgat illerimiz yer almaktadır.

 

Sivas Sohbet Odaları

Sivas Sohbet Odaları

 

Sivas’ın Tarihi ve Kültürel Özellikleri

Sivas’ın tarihi oldukça köklü bir tarihe sahip olup, yapılan araştırmalar ve arkeolojik kazılar ile pek çok medeniyete ve uygarlığa ev sahipliği yaptığı görülmektedir. Bu köklü tarihi itibari ile de bizlere ne denli zengin kültürel özellikleri içerisinde barındırdığını göstermektedir.

Sivas’ın Kültürel Özellikleri

Sivas’ın kültürel özellikleri denilince ilk akla gelenler Buruciye Medresesi, Gök Medrese, Kangal Çoban Köpeği, Kangal Balıklı Kaplıcası, Divriği’nin Demiri, Pir Sultan Abdal ve Aşık Veysel, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifa, Çifte Minareli Medrese olsa da, Sivas ilimiz köklü tarihi ile birlikte pek çok kültürel zenginliği ve tarihi mirası içerisinde barındırmaktadır.

Sivas Yöresel Yemekleri

Sivas yöresel yemekleri her damak tadına uygun ve oldukça lezzetli yemeklerdir.
Kesme aşı, Baviko, Kelle Tatlısı, Sirok, Sivas Katmeri, Pestukan Çorbası, Hingel, Mercimek Badi, Salata Kurutması, Sirok ve Daha Sayamadığımız yöresel yemeklerle Gastronomimize katkı sağlamaktadır.

Sivas’ın Türküleri

Aşık Veysel’in Pir Sultan Abdal’ın Şehri, Türkülerin Başkenti Sivas’ımızın öne çıkan türküleri; Anlayın Dinleyin Veyseli, Zeynep Nerden Geliyon, Şu Benim İşime Key Vuranları gibi Türkülerdir .

Sivas’ın Yöresel Kıyafetleri 

Sivas’ın halk oyunları ise, Abdurrahman halayı, Arnavut halayı, Hanım esme, Hoşbilezik, İş halayı, Karamuk, Madımak, Maro, Sivas halayı, Temurağa, Ellik halayı, Hafikli ağırlaması, Harami, Köy halayı ve Sarı duman semahı başlıca halk oyunları arasında yer almaktadır.

Sivas’ın Tarihi Yerleri ve Kültürel Özellikleri

Divriği Ulu Cami, Sızır Şelalesi, Tödürge Gölü, Çaltı Çayı, Hafik Gölü, Eğri Çimen Yaylası, Koyun Kaya Mesire Alanı, Divriği Kalesi, Şifaiye Medresesi, Gürün Gökpınar Gölü Sivasımızın Başlıca tarihi ve kültürel yerlerinden en önemlileridir.

Kaliteli Sohbetin ve Seviyeli Sohbetin vazgeçilmez adresi,

Sivas Sohbet OdaLarına Hoş Geldiniz…

 

Sivas Sohbet Odaları

Sivas Sohbet Odaları

Yorumlar