19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI

19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI

 

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI

Cumhuriyet tarihinin en önemli zaferlerinden 19 Mayıs anlam ve önemiyle merak ediliyor. Yurdun dört bir yanından Atatürk’ün gençlere armağan ettiği ve Milli Mücadele’yi başlattığı tarihle ilgili olarak 19 Mayıs’ta ne oldu, 19 Mayıs tarihi önemi nedir sorusuna yanıt aranıyor. 19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biri olarak bilinirken aynı zamanda “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır. Türk Milleti’nin bağımsızlık ve özgürlük umutlarının inanca dönüştüğü 19 Mayıs 1919’da ne oldu, neden kutlanır? İşte 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tarihi ve önemi!

19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmıştır ve bugün İtilaf Devletleri’nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

 

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI TARİHÇESİ

 

Gençlik ve Spor Bayramı ilk defa 1926 yılında Gazi Günü adı altında Samsun’da kutlanmış. 24 Mayıs 1935’te Atatürk Günü adı altında resmiyet kazanmıştır. Beşiktaş’ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı’nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçe’li yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir. Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi’nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan Atatürk Günü’nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk’ün de onayıyla yasalaşmıştır. 20 Haziran 1938 tarihli kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesi’nden sonra “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” adını almıştır.

 

Kesintisiz Canlı Radyo dinlemenin keyfini RadyoEce.Com sayesinde keşfedebilirsiniz. Keyifli bir şekilde dinleyeceğiniz Kaliteli Canlı Radyo yayınlarımız süresince sizleri mutlu edecek bir çok özelliği bulabileceksiniz. O anki ruh halinize göre dinlemek isteyeceğiniz parçanın yayınlarımız da mevcut olduğunu belirtmekteyiz. Sizleri RadyoEce.Com Kaliteli Sohbet Odalarımıza Davet Ediyoruz..

 

 

19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI


Yorumlar